Żur z pieczonym jabłkiem. Wielkanocna zupa w wersji wege

 

Żur wielkanocny w wersji wege to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej zupy podawanej z kiełbasą i wędlinami. Lekka i zdrowa, a do tego mniej sycąca, dlatego podczas świątecznego posiłku można bezkarnie spróbować więcej smakołyków. Jeżeli się na nią zdecydujesz, na pewno będzie urozmaiceniem wielkanocnego menu. Poza tym z pewnością znajdą się zwolennicy takiej bezmięsnej wersji.

 

 
 

 

  • 2 jabłka
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka,
  • 1 mały seler
  • 1 por
  • 3 – 4 suszone grzyby
  • 3 ząbki czosnku
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 3 liście laurowe
  • 3 łyżki majeranku
  • 2 szklanki domowego zakwasu na żur
  • 2 średnie cebule
  • 3 łyżki  oliwy
  • sól, świeżo mielony pieprz
  • natka pietruszki

Jabłka umyj, pokrój w ćwiartki, usuń gniazda nasienne (nie obieraj).  Włóż do naczynia żaroodpornego, skrop oliwą, posól, natrzyj ząbkiem czosnku i posyp majerankiem.  Przykryj i wstaw do piekarnika nagrzanego na 200 st. C na 20 minut.   5 minut przed końcem odkryj pokrywę, żeby jabłka się zrumieniły.

Obierz włoszczyznę . W garnku rozgrzej 2 łyżki oliwy i dodaj  warzywa, czosnek, grzyby, ziele, liście laurowe, majeranek i wlej wodę. Gotuj 20 minut na małym ogniu. Wyjmij warzywa (można wykorzystać je do pasztetu lub sałatki), ziele i liście laurowe.  Wlej zakwas i gotuj 5 minut. Zdejmij garnek z ognia.

Na patelnię wlej oliwę. Dodaj posiekane cebule i posól. Podsmaż na dużym ogniu przez 3-4 minuty, aby zmiękły, ale jesz- cze się nie smażyły. Zmniejsz ogień i duś, od czasu do czasu mieszając, aż cebule zbrązowieją.

Wyjmij grzyby i pokrój je , włóż do żuru. Zupę podawaj z pieczonymi jabłkami, cebulą i natką pietruszki.

26 thoughts on “Żur z pieczonym jabłkiem. Wielkanocna zupa w wersji wege

  1. Genialny pomysł na wielkanocny żur, takiego jeszcze nie robiłam i chętnie spróbuję

  2. Takiej propozycji nigdy nie próbowałam, przepis polecę mamie.

  3. Bardzo smakowicie wygląda, zachęca by ugotować. Pozdrawiam

  4. Nie spotkałam jeszcze takiego Żuru. To będzie zaskoczenie na świątecznym stole

  5. Ta wege wersja żuru przekonuje mnie bardzo! Odkąd staramy się unikać mięsa I wędlin poszukuję takich lekkich zamienników. W wielu przypadkach okazuje się, że są równie pyszne! Chętnie spróbuję żuru z Twojego przepisu 🙂

  6. Aniu, czarujesz tym żurem 🙂 Muszę go spróbować, koniecznie. Przepis zapisany, zrobię 🙂

  7. Ja bardzo lubię nasz tradycyjny żur, ale nie mogę go dużo zjeść bo mecze się po nim mocno. Chyba ta wersja będzie dla mnie lepsza. Musze go wypróbować 🙂

  8. Nie przeszłabym obojętnie! Chyba zrobię, dodatek jabłek i to jeszcze takich podpieczonych jest genialny!
    Wydaje się lżejszy od tradycyjnego. Osobiście bardzo lubię rownież tradycyjny….więc nie pozostaje mi nic innego jak zrobić sobie dwa!

  9. Łatwo mogę sobie wyobrazić jak smakuje taki żur, aż ślinka leci. Dania wielkanocne są zdecydowanie zbyt ciężkie, a taka zupka jest zdrowa i smaczna. Dziękuję, że podzieliłaś się z nami tym fantastycznym przepisem:)

  10. Każdy przepis na żur jest wart wypróbowania, zamierzam skorzystać z Twojego przepisu na tegoroczną Wielkanoc.

  11. Choć nie specjalnie przepadam za żurem, to taką wersję zjadłabym z przyjemnością. 🙂

  12. Ciekawa wersja żurku. Z jabłkami jeszcze nie jadłam. I bardzo jestem ciekawa jak ten dodatek wpływa na jego smak.

  13. Fajny przepis i być może wykorzystam go ale jednak po Wielkanocy bo moj mąż chyba by mnie zastrzelił gdybym podała mu taką wersje na święta. Taki mięsożerca ale jako świetny odpoczynek od mięcha, lżejsza wersja super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail podanego przy rejestracji na stronie http://kuchennymidrzwiami.pl przez Annę Kamińską w celach marketingowych, w tym również w celu marketingu bezpośredniego. Wiem, że w każdej chwili będę mógł wycofać zgodę.