Zaproszenie do wrześniowej Piekarni

 

 

Ostatni miesiąc lata i początek jesieni…Pory roku zataczają koło, aby zaskoczyć nas zmianami w przyrodzie.
Pozostaje nam się tylko temu poddać i nieść dalej w przestrzeni czasu i zdarzeń.
Stałą niezmienną są nasze spotkania w Piekarni. Przed nami kolejne, na które gorąco Was zapraszam.
Tym razem upieczemy chleb z jabłkiem i orzechami Martina Johansona. Na zakwasie lub na drożdżach. Wybór pozostawiam Wam.

Kiedy pieczemy?
W weekend 15, 16, 17 września
Kiedy publikujemy?
W poniedziałek 18 września o 20.00

Niech nam się upiecze!

Chleb z jabłkiem i orzechami na zakwasie
przepis i zdjęcie z bloga Pain de Martin
95 g zakwasu (szczypta zakwasu, 15 g mąki żytniej, 30 g mąki pszennej, 50 g wody, odstawić na ok. 8 godzin)
150 g wody
200 g grubo startego jabłka (ze skórką)
35 g ciemnego cukru muscovado
200 g mąki żytniej gruboziarnistej
200 g mąki pszennej
10 g soli
75 g orzechów włoskich

Orzechy włoskie upraż na patelni. Gdy nabiorą trochę koloru, wymieszaj pozostałe składniki na ciasto. Na koniec wmieszać orzechy (jeśli są włożone od początku, mąka łatwo się do nich przykleja). Ciasto, które jest dość zwarte, nie wymaga zagniatania, wystarczy wymieszać. Przykryj pokrywką lub folią i pozostaw do wyrośnięcia na 4–6 godzin. W odróżnieniu od wersji drożdżowej, która może fermentować ile chce, dobrze jest, żeby w tej sytuacji ciasto nie uległo nadmiernej fermentacji. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​ciasta na zakwasie, które długo fermentują, dają chleb zbyt kwaśny i mają trudności z prawidłowym wyrośnięciem. Uważaj więc na ciasto, gdy prawie podwoi swoją objętość, skończy rosnąć.

Zamieszaj raz miskę, aby ciasto się połączyło, a następnie umieść je na wysmarowanej masłem formie do pieczenia. Posyp mąką i przykryj ręcznikiem (lub włóż całą formę do plastikowej torby). Pozostawić do wyrośnięcia, aż podniesie się na kilka centymetrów. Pojawienie się w cieście małych dziurek jest zazwyczaj sygnałem, że ciasto zakończyło wyrastanie. Mój chleb wyrastał około 2 godzin. W odpowiednim czasie ustaw piekarnik na 250 stopni.

Włóż chleb do piekarnika i zmniejsz temperaturę do 210 stopni. Piec łącznie 50-60 minut. Na ostatnie 10 minut można wyjąć chleb z formy i upiec bezpośrednio na grillu, dzięki czemu uzyska jeszcze lepszą skórkę. Wyjmij chleb z piekarnika i poczekaj chwilę, aż ostygnie na metalowej kratce, zanim go pokroisz.

 

 

Chleb drożdżowy z jabłkiem i prażonymi orzechami
przepis i zdjęcie z bloga Pain de Martin
75 g prażonych orzechów laskowych
3 g drożdży
200 g wody
200 g grubo startego jabłka (ze skórką)
25 g ciemnego cukru muscovado
200 g mąki żytniej gruboziarnistej
250 g mąki pszennej
9 g soli

Upiecz orzechy na patelni. Wszystkie składniki wymieszaj w misce (ciasta nie trzeba zagniatać), przykryj pokrywką lub folią i odstaw do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 6–8 godzin.

Zamieszaj w misce kilka obrotów tak, aby ciasto się zatopiło, natłuść formę i włóż do niej ciasto. Posyp mąką, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na około 45 minut. W odpowiednim czasie ustaw piekarnik na 250 stopni.

Zrób  kilka nacięć w chlebie i włóż go do piekarnika. Obniż temperaturę do 200 stopni i piecz około 55 minut. Na ostatnie 10 minut możesz wyjąć chleb z formy i położyć go na metalowej kratce, aby dookoła nabrał dodatkowej skórki. Wyjmij i odstaw na chwilę na kratkę przed pokrojeniem.

2 thoughts on “Zaproszenie do wrześniowej Piekarni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail podanego przy rejestracji na stronie http://kuchennymidrzwiami.pl przez Annę Kamińską w celach marketingowych, w tym również w celu marketingu bezpośredniego. Wiem, że w każdej chwili będę mógł wycofać zgodę.