Pumpkin spice. Domowa przyprawa dyniowa

 

Pumpkin spice – przyprawa dyniowa, która nie ma w składzie nawet odrobiny dyni, ale jest doskonałą mieszanką korzennych przypraw i idealnie pasuje do dań z dynią ( i nie tylko). Bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i krajach anglojęzycznych.  Dla mnie ostro konkuruje z francuską mieszanką korzenną Quatre epices, która ma w składzie dodatkowo pieprz . Niestety w Polsce niedostępna w sprzedaży, ale możliwa do przygotowania w domu.

 

 

Pumpkin spice jest cudownie aromatyczna i bardzo sensualna – rozgrzewa, otula aromatami i dodaje ciepła.
proporcje na mały słoiczek ( warto od razu zrobić razy trzy)
3 łyżki cynamonu
1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej (najlepiej  startej na świeżo)
2 łyżeczki mielonego imbiru
1 łyżeczka ziela angielskiego (6 ziaren ziela angielskiego)
1,5 łyżeczki mielonych goździków (10 goździków)
1 ziarno kardamonu ( ziarenka ze środka) – opcjonalnie

Do miseczki zetrzyj na tarce gałkę muszkatołową. W moździerzu utłucz na proszek ziele angielskie, ziarenka kardamonu i goździki. Wymieszaj ze sproszkowanym imbirem, cynamonem i startą gałką muszkatołową. Przesyp do słoika, szczelnie zakręć pokrywkę i przechowuj przyprawę  w zaciemnionej szafce. Używaj do dań z dynią, sosów, ciast i deserów.

* Kiedy chcę zrobić pumpkin spice bardzo szybko, kupuję gotowe zmielone przyprawy marki KOTÁNYI. Ale te mielone na świeżo dają bardziej aromatyczny proszek.

6 thoughts on “Pumpkin spice. Domowa przyprawa dyniowa

  1. Ja lubię dyni e na słodko, więc pewnie zamiast imbiru dodałabym cynamonu.

  2. Mimo moich miliona prób i doceniania wartości odżywczych i zdrowotnych dyni – nie jestem w stanie jej jeść. W żadnej postaci – ani na słodko, ani na słono, ani jako zupę… Aż żałuję. A może rzeczywiście to, co jadłam – było niewłaściwie przyprawione? Może podejmę jeszcze jedną próbę?

  3. czerwonafilizanka

    dodatek ziela angielskiego mnie tu zaskoczył, składem trochę przypomina mi masala czaj:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail podanego przy rejestracji na stronie http://kuchennymidrzwiami.pl przez Annę Kamińską w celach marketingowych, w tym również w celu marketingu bezpośredniego. Wiem, że w każdej chwili będę mógł wycofać zgodę.