Zaproszenie do majowej Piekarni

 

Kochani,
w majowej Piekarni proponuję upiec bardzo ciekawy chleb Fendu. Chleb ten wywodzi się z Francji, a fendu znaczy ‘rozdzielony, przełamany’. Pieczono go z ciasta chlebowego charakterystycznego dla francuskiego chleba wiejskiego czyli pain de campagne. Do formowania fendu będziemy potrzebowali wałka drewnianego. Mam nadzieję, że chleb ten wzbudzi Waszą ciekawość i chętnie upieczecie go ze mną.
Kiedy pieczemy?
W weekend 10,11,12 maja
Kiedy publikujemy?
W poniedziałek 13 maja o 20.00

Niech nam się upiecze!

Chleb Fendu
oryginalny przepis i sposób formowania na stronie – klik!

składniki na dwa małe bochenki lub jeden duży
ciasto powinno mieć temperaturę ok. 26 st. C

496 g białej mąki pszennej
31 g mąki żytniej chlebowej
31 g mąki pełnoziarnistej – dodam orkiszową
339 g wody o temp. 21 st. C
138 g dojrzałego zakwasu 100% hydracji  – pszennego  lub żytniego
12 g soli
2,25 g drożdży instant

W misie miksera mieszaj mąki, wodę i zakwas na niskiej prędkości, aż do momentu połączenia- 1 minutę. Zostaw ciasto na 20 minut aby odpoczęło.
Dodaj sól i drożdże i kontynuuj mieszanie na niskiej lub średniej prędkości, aż ciasto osiągnie średni poziom rozwoju glutenu – powinno to zająć 3 – 4 minuty.
Przenieś ciasto do naoliwionego pojemnika – najlepiej niskiego, szerokiego, aby ciasto można było złożyć bez wyjmowania go z pojemnika.
Fermentuj je w temperaturze pokojowej (22 – 25 st. C) przez 1,5 godziny, złóż po 30 i 60 minutach.
Wyłóż ciasto na lekko posypany mąką blat. Podziel je na dwie części i uformuj kule. Posyp kule ciasta mąką, przykryj luźno folią spożywczą i zostaw na 15 minut.
Uformuj bochenki fendu i zamknij je w torbach foliowych przez 1-1,5 godziny.
W międzyczasie rozgrzej piekarnik z kamieniem do pieczenia do 240 – 250 st. C. Odwróć wyrośnięte bochenki, przedziałkiem  do góry na  pergamin posypany semoliną. Przełóż je do piekarnika, zmniejsz temperaturę do 230 st C. Piecz przez 10 minut za pomocą pary i kolejne 20 minut bez pary. Skórka powinna być głęboko brązowa. Aby uzyskać bardzo chrupiącą skórkę, wyłącz piekarnik i pozostaw bochenki na kolejne 5 minut z uchylonymi drzwiczkami. Schłódź na kratce. Poczekaj, aż całkowicie ostygnie i pokrój.

12 thoughts on “Zaproszenie do majowej Piekarni

 1. Hej Aniu
  Chleb super, upiekę na pewno. Pytanie 31 g mąki pełnoziarnistej żytniej czy pszennej? jak powinno być bo w oryginale nie ma a żytnia cięższa niż pszenna? Czy wedle uznania? jak myślisz?

 2. Dla takiego ślicznego przedziałka też się zapisuję ::)

 3. Piekę oczywiście 🙂

 4. Myślę, że będę piec 🙂

 5. Super, wyglada bardzo apetycznie. Niestety, u mnie piecze się tylko bezglutenowo, ze względu na nietolerancję

  • Post Author Amber

   Dorota,
   rozumiem, ale masz celiakię czy po prostu nietolerancję?
   Przy nietolerancji możesz wykorzystywać orkiszową mąkę bio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail podanego przy rejestracji na stronie http://kuchennymidrzwiami.pl przez Annę Kamińską w celach marketingowych, w tym również w celu marketingu bezpośredniego. Wiem, że w każdej chwili będę mógł wycofać zgodę.