Zaproszenie do listopadowej Piekarni

Zauroczyłam się tym chlebem, jak tylko Gucio pokazał go na swoim Instagramie. Uwielbiam sushi i glony, no i długie wyrastanie pieczywa jest dla moich jelit wręcz zbawienną karmą, więc chciałam od razu go upiec, ale…pojawiły się nagłe wyjścia, potem św. Marcina i tak chleb proponuję Wam w listopadowej Piekarni. Mam nadzieję, że z ochotą dołączycie do wspólnego wypiekania.

Kiedy pieczemy?
W weekend 17, 18 i 19 listopada
Kiedy publikujemy?
W poniedziałek 20 listopada o 20.00

Niech nam się upiecze!

Chleb pszenny z wodorostami Wakame
Przepis i zdjęcie z bloga Kuchnia Gucia

Składniki:
800g mąki pszennej chlebowej (użyłem Caputo manitoba)
200g mąki pszennej razowej (użyłem Caputo integrale tipo1)
780g wody
20g soli
30g zakwasu (użyłem startera prosto z lodówki)

Wykonanie
Wymieszałem mąki i dodałem 750g wody, wyrobiłem łyżką do jednorodnej konsystencji.
Ciasto pozostawiłem na 40minut autolizy.
Dodałem sól i 30g wody i wyrobiłem, na początku metodą szczypcową a następnie na blacie slap and fold przez około 3-4 minuty.
Ciasto przełożyłem do naoliwionego pojemnika na około 40 minut.
W “między czasie” namoczyłem 2 garści wodorostów w zimnej wodzie na 15 minut i następnie odcisnąłem nadmiar wody.
Na lekko namoczonym blacie rozciągnąłem ciasto (laminacja) i rozłożyłem wodorosty. Złożyłem ciasto, umieściłem w pojemniku i zostawiłem na około 10 godzin (na noc) w temperaturze pokojowej.
Rano ciasto przyrosło prawie dwukrotnie. Wykonałem złożenie coil and fold i pozostawiłem na kolejne 2-3 godziny aby przyrosło dwukrotnie.
Podzieliłem ciasto na 2 bochenki, wstępnie uformowałem i pozostawiłem na blacie na około 15 minut. Wykonałem formowanie końcowe i w koszyczkach pozostawiłem do wyrośnięcia na około 1,5-2 godziny. Wyrośnięte bochenki umieściłem w zamrażalce na około 30 minut a w tym czasie rozgrzałem garnki żeliwne w temp. 250C. Piekłem z nacięciem, 25 minut w temperaturze 240C z pokrywką i około 25 minut w temp. 230C bez pokrywki.

  • technika szczypcowa wyrabiania ciasta  – polega ona na ściskaniu fragmentów ciasta dłonią ułożoną w szczypce gniotąc ciasto pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym
  • technika wyrabiania ciasta Slap and Fold – klik!

3 thoughts on “Zaproszenie do listopadowej Piekarni

  1. idealny!!!! zazdroszcze mi chleby nie wychodzą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail podanego przy rejestracji na stronie http://kuchennymidrzwiami.pl przez Annę Kamińską w celach marketingowych, w tym również w celu marketingu bezpośredniego. Wiem, że w każdej chwili będę mógł wycofać zgodę.