Rosół wołowy z ziemniakami. Krótka historia rosołu


 

Historia rosołu sięga czasów Średniowiecza, kiedy to dominowały dania jednogarnkowe, a gotowanie mięsa w wodzie było prostym sposobem na jego przyrządzenie.
Słowo rosół pochodzi od rozsółu lub rozsolu – solanki, czyli zasolonej wody, która służyła do konserwowania mięsa. Długie gotowanie tak przygotowanego, twardego mięsa miało na celu jego zmiękczenie oraz pozbycie się nadmiaru soli.

Pierwszy znany przepis na rosół pojawił się w polskiej książce kucharskiej Compendium ferculorum z 1682 roku, autorstwa kuchmistrza Stanisława Czernieckiego.

Wraz z rozwojem sztuki kulinarnej, rosół trafiał zarówno na stoły szlachty i dworów królewskich, jak i na chłopskie stoły, zyskując status ważnego dania.

W czasach PRLu rosół upowszechnił się jako jedno z tradycyjnych dań i był często podawany na niedzielny obiad lub podczas uroczystości rodzinnych, obok kotleta schabowego.
Dzisiaj rosół jest uważany za jedną z narodowych potraw Polski, cenioną za swój smak i aromatyczne walory.
Klasyczny rosół to klarowny, słomkowożółty wywar z mięsa i warzyw, podawany zazwyczaj z makaronem.
Przypisuje mu się również właściwości wzmacniające i łagodzące objawy przeziębienia, osłabienia i rekonwalescencji.

Rosół z ziemniakami pochodzi z tradycyjnej kuchni Śląska Cieszyńskiego i Śląska Opolskiego, gdzie ziemniaki od wieków były podstawowym produktem spożywczym, wzbogacając smak i sytość tej popularnej zupy. Można rónież spotkać tę potrawę w niektórych regionach Podkarpacia i Bieszczad.

 

 

1 kg młodej wołowiny z kością – u mnie antrykot
1 cebula
2 ząbki czosnku
włoszczyzna – marchew, pietruszka, por, korzeń selera, kilka gałązek natki pietruszki, 2 gałązki lubczyku
10 ziaren czarnego pieprzu
opcjonalnie 1 goździk
sól

Wołowinę włóż do garnka z zimną wodą, dodaj 2 łyżeczki soli i zostaw na godzinę.
Przygotuj włoszczyznę. Cebulę i czosnek opal na palniku kuchenki lub na suchej patelni, często obracając. Odłóż.
Obierz marchewkę i pietruszkę, oczyść por i opłucz.
Mięso wyjmij z wody, garnek umyj. Włóż z powrotem do niego mięso i wlej dwa litry czystej zimnej wody. Zagotuj i gotuj się przez 15 minut na umiarkowanym ogniu, po czym zszumuj i gotuj wolno na małym ogniu aby tylko “mrugał”.

Po 30 minutach dodaj do wywaru czosnek, cebulę, warzywa, natkę i lubczyk oraz czarny pieprz i opcjonalnie goździk. Przykryj minimalnie i gotuj około 2,5 godziny na małym ogniu. Teraz dodaj sól i gotuj jeszcze pół godziny. Po tym czasie wyjmij z garnka mięso i warzywa, a bulion przecedź przez sito do czystego garnka.

1 kg małych ziemniaków obierz i ugotuj w posolonym wrzątku. Powinny zostać w całości. Odlej wodę.

Układaj na talerzach ziemniaki, po kawałku miękkiej wołowiny i marchew z rosołu. Zalej gorącym rosołem i udekoruj koprem.

* pozostałe mięso i warzywa wykorzystaj do krokietów, pierogów lub pasztecików

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *