Oliwa z Andaluzji. Tatar z łososia z piklami i emulsją koperkową


***

 

Oliwa Virgen Extra -‘złoto’ Andaluzji

Wśród wszystkich rodzajów oliwy przeznaczonych do spożycia, najwyższą jakością charakteryzuje się oliwa z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia na zimno. To tak zwana oliwa dziewicza, ponieważ zachowuje wszystkie właściwości zdrowotne i organoleptyczne (smak, kolor i aromat) charakterystyczne dla oliwek, z których jest wyciskana. Olej z owoców drzewa oliwnego jest najlepszym środkiem, jaki możemy podarować naszemu organizmowi. Jest to oliwa całkowicie naturalnie wytwarzana o niezwykle cennym składzie.
Mieszkańcy andaluzyjskiej miejscowości Jaen charakteryzują się jedną z najwyższych na świecie średnią długością życia, która wynosi 83 lata. Średnia długość życia Jaeńczyków przekracza średnią długość życia nie tylko mieszkańców Europy, ale i Hiszpanii, zbliżając się do Japonii, której mieszkańcy to najdłużej żyjący naród świata. W dużej mierze kluczem do wysokości tego wskaźnika jest według naukowców wysokie spożycie lokalnej oliwy z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia. Okazuje się bowiem, że nawyki żywieniowe mieszkańców Hiszpanii i innych państw basenu Morza Śródziemnego w znaczący sposób wpływają na ich stan zdrowia i długość życia. Wśród mieszkańców tych państw odnotowuje się najmniej przypadków choroby niedokrwiennej oraz zawałów serca.

 


***

 

Jak kupować oliwę z oliwek?

Zakup oliwy z oliwek w Polsce wcale nie jest prosty. Obecnie oferta sklepowa pełna jest rozmaitych oliw, pochodzących z różnych krajów, oczywiście w różnych cenach.
Jak zatem wybrać najlepszą oliwę?
Przede wszystkim dokładnie sprawdzić etykietę oliwy. Mimo iż w Polsce obowiązują ogólnoeuropejskie przepisy dotyczące tego, co powinno się znaleźć na etykiecie produktu sprzedawanego na terenie Unii Europejskiej, wielu producentów oraz dystrybutorów wykorzystuje niewiedzę konsumenta i wprowadza nas w błąd.

Jakie informacje zawsze należy sprawdzić?

• Nazwa oliwy
Aby być pewnym, że oliwa z oliwek ma cenne dla naszego zdrowia właściwości, powinniśmy wybierać jedynie hiszpańską ekstra oliwę z oliwek pierwszego tłoczenia (extra virgin/virgen extra/extra vergine), najwyższej kategorii, uzyskaną wyłącznie za pomocą środków mechanicznych.

• Producent
Warto wiedzieć, kto jest producentem oliwy, ewentualnie kto ją konfekcjonował w przypadku, gdy nie zrobił tego sam producent. Wybierając hiszpańską oliwę mamy pewność doskonałej jakości popartej wieloletnią tradycją. Hiszpańska oliwa pozyskiwana z owoców długowiecznych drzew oliwnych od odległych czasów służy zdrowiu i urodzie.

• Czy oliwa w butelce jest czystą oliwą czy też mieszanką oliw?
Szczególną uwagę zwrócić należy na produkty, które tylko z wyglądu przypominają oliwę z oliwek. Często spotykane na rynku oleje z zaledwie kilkuprocentową domieszką oliwy z oliwek to produkty pozbawione cennych dla organizmu polifenoli i witamin. Są one sztucznie barwione i jedynie kolorem przypominające prawdziwą oliwę z oliwek. Znając cały proces produkcji oliwy z oliwek, łatwo dojść do wniosku, że dobrej jakości oliwa nie może być tą najtańszą dostępną na sklepowej półce.

• Jak jest data ważności oliwy?
Zwykle data ważności waha się od 12 do 24 miesięcy. Mimo iż odpowiednio przechowywana oliwa długo zachowuje swoją przydatność, z czasem stopniowo traci swoje najcenniejsze dla organizmu wartości, dlatego ważne, aby otwartą oliwę skonsumować do trzech miesięcy i zawsze delektować się świeżą oliwą.

• Jaki jest kolor oliwy z oliwek?
Kolor oliwy nie ma bezpośredniego związku ze smakiem i jakością. Spotkać możemy oliwy o kolorze od zielonego poprzez żółty aż do złocistego – kolor zależy od stopnia dojrzałości owoców oraz regionu zbioru. Ważne, aby oliwa nie posiadała czerwonych refleksów, które świadczą o tym, że nie nadaje się do spożycia, gdyż nastąpiło jej utlenienie.

 

 

Tatar z łososia z piklami i emulsją koperkową
przepis Amelii Gómez
dla 4 osób
350 g świeżego łososia
35 g mini korniszonów w zalewie octowej, drobno posiekanych
35 g kaparów w zalewie, drobno posiekanych
10 g koperku, drobno posiekanego
sól do smaku
3 g kolorowego pieprzu
80 ml oliwy EV
1 jajko

tatar
Łososia pokroić w kostkę o boku 1 cm. Za pomocą łopatki wymieszać łososia z pokrojonymi korniszonami i kaparami, solą, pieprzem oraz doprawić kilkoma kroplami oliwy Ev. Schłodzić.

emulsja koperkowa
Wbić jajko do pojemnika blendera, dodać koperek i szczyptę soli. Miksować, dodając cienką strużką oliwę EV.

Tatar ułożyć na środku talerza przy pomocy pierścienia, ozdobić emulsją koperkową. Podać z ciemnym pieczywem.

 

 

Materiały o andaluzyjskiej oliwie i zdjęcia :
Extenda Agencja promocji Regionu Andaluzji
ul. Genewska 16
Warszawa
www.Extenda.pl

Wpis powstał po spotkaniu z producentami oliwy z Andaluzji w Ambasadzie Hiszpańskiej w Warszawie, w czasie którego zaprezentowano 18 rodzajów oliwy najwyższej jakości. W czasie spotkania odbył się pokaz kulinarny z zastosowaniem 4 rodzajów oliwy, przygotowany przez Amelię Gómez z Sevilli. Wydarzenie zorganizowała Extenda Agencja promocji Regionu Andaluzji.

14 thoughts on “Oliwa z Andaluzji. Tatar z łososia z piklami i emulsją koperkową

  1. tatar z łososia robiła kilka razy moja mama, nigdy jednak nie próbowałam. Podoba mi się Twoja wersja!

  2. Sporo ciekawych wiadomości, dziękuję za ten wpis Aniu – taka wiedza przyda się każdemu

  3. Ciekawy wpis o bardzo przydatny!

  4. Myślę, że “statystyczny Polak” nadal niewiele wie o oliwie. Najczęściej niestety – co wynika z moich obserwacji – wybierana jest oliwa w “ładnym opakowaniu”. Takie spotkania są cudowne, bo zawsze można zobaczyć coś nowego i dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Pamiętam moje początki znajomości z oliwą….achh…
    Przepis na łososia zapisuję, bo wydaje mi się, ze trafi w mój smak 🙂

    • Małgorzata,
      niestety tak jest. I często dziwię się, że ludzie gotujący i uważający się za znawców kuchni używają niby-oliwy.
      A to spotkanie w Ambasadzie Hiszpanii naprawdę było fantastyczne.
      Przepis na tatara z łososia warto wykorzystać.
      Pozdrowienia!

  5. Jaki niezwykły pomysł na łososia! Bardzo chętnie bym go skosztowała 🙂

  6. Bardzo fajny i przydatny wpis – takie informacje na temat oliwy warto regularnie przypominać sobie! Tatar z łososia jest pyszny, ale dawno nie jadłam 🙁

    • Tysiu, cieszę się, że to trafne treści według Ciebie.
      Też uważam, że powinny być regularnie przypominane.
      A tatar z łososia – mmmmm….

  7. Bez oliwy niw mógłbym żyć. A tego tatarka z łososia to poproszę. Wygląda mega smacznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *