Chałka sześciosplotowa na Szabat

 

Najważniejszym i obchodzonym co tydzień świętem żydowskim jest Szabat. Nie jest to zwykły dzień odpoczynku, ale taki, który wyróżnia się od innych dni tygodnia. Dzień ten tradycyjnie poświęca się duchowości, modlitwie, radości, byciu z rodziną i z przyjaciółmi. Jest to zarówno czas nabożeństwa, jak również radości i zabawy. Szabat, szabes , szabas trwa od piątkowego do sobotniego zachodu słońca. Dla Żydów jest dniem świętym, a zakaz pracy w Szabat obejmuje 39 podstawowych czynności. Naruszenie jego świętości jest dopuszczalne jedynie w przypadku ratowania życia ludzkiego.

Tora mówi: „I zostały ukończone niebo i ziemia i wszystkie ich możliwości. Ukończył Bóg na siódmy dzień Swoje czynności, które wykonywał. I zaprzestał w siódmym dniu wszelkich Swoich czynności, które Bóg stworzył do wykonania” (Tora Pardes Lauder, Księga Pierwsza Bereszit, red. Rabin Sacha Pecaric, wyd. Fundacja Ronalda s. Laudera, Kraków 2001).

Szabat rozpoczyna się w piątkowy wieczór, kiedy kobieta zapala w domu dwie świece oznaczające nadejście szabatu. Potem mężczyźni modlą się w synagodze. Po powrocie odbywa się uroczysta kolacja. Mężczyzna odmawia kidusz nad kielichem wina i spożywa się jeden z trzech posiłków, w czasie których je się specjalne dania: chałę, czulent, śledzie, cymes, rybę faszerowaną, kiszkę ziemniaczaną, kugel. Odmawia się hymny, śpiewa specjalnie pieśni. Na zakończenie Szabatu odbywa się ceremonia hawdali, czyli zakończenia dnia świątecznego i oddzielenia go od dnia powszedniego.
W szabat zabroniona jest wszelka praca z wyjątkiem zagrożenia życia lub opieki nad chorym, obowiązuje zakaz oddalania się od domu na odległość większą niż dwa tysiące kroków i zakaz rozpalania ognia.

 

 

Chała szabatowa
przepis z gminy żydowskiej
2 sztuki

30 g świeżych drożdży
400 ml ciepłej wody
90 g cukru
1 łyżka soli
850 g + 150 g mąki
3 jajka, lekko roztrzepane
100 g masła roztopionego w garnuszku i ostudzonego
Do posmarowania: 1 jajko + 1 łyżeczka wody
Do posypania: mak lub sezam

 

 

 

Drożdże umieścić w misce, zalać ciepłą wodą i wymieszać. Kiedy się rozpuszczą, dodać 850 g mąki, cukier, sól. Cały czas mieszając dodawać następnie jajka i masło. Dobrze wyrobić ciasto i powoli dodawać kolejne 150 g mąki – czasem należy jej dać mniej, innym razem więcej. Wszystko zależy od tego, jakiej konsystencji jest ciasto – powinno być dosyć luźne i elastyczne, ale niezbyt klejące. Nie może też być zbite.

Kiedy ciasto zacznie odstawać od ścianek miski, wyjąć je na blat i wyrabiać kolejne 5-10 minut. Uformować kulę, lekko spryskać ją olejem i włożyć do miski na 2 godziny. W tym czasie należy ciasto 2 razy odgazować wbijając w nie pięść.

Po wyrośnięciu ciasto podzielić na 2 części.

Każdą część podzielić na 4 lub 6 części. Z części uformować wałki i zapleść z nich chałki.

Chałki przełożyć do foremek wysmarowanych oliwą. Przykryć folią i odstawić do wyrośnięcia na 30-40 minut.
Kiedy wyrosną, posmarować jajkiem wymieszanym z wodą. Można posypać makiem lub sezamem.

Piekarnik nagrzać do 180 st C.
Wstawić chałki i piec ok. 30-40 minut, w miarę potrzeby przykrywając podczas pieczenia folią aluminiową.

Jak wykonać chałkę sześciosplotową – https://www.youtube.com/watch?v=BWSPfToKiYA

28 thoughts on “Chałka sześciosplotowa na Szabat

  1. Ten splot robi wrażenie, podziwiam kunszt piekarniczy Musi smakować obłędnie

  2. Bardzo lubię chałwę, szczególnie taką jeszcze ciepłą. Sama nigdy nie próbowałam pięć, ale kto wie, może w końcu spróbuję. Twoja zachęca do tego znakomicie. Wygląda bardzo apetycznie. 🙂

  3. Bardzo dawno nie robiłam w domu chałki, więc pewnie kiedyś się na nią skuszę.

  4. Wędrówki po kuchni

    Ja mam przepis na chałkę babci i chyba dziś zrobię, bo nabrałam ochoty 🙂

  5. Ciekawa historia, ostatnio sporo czytam o Żydach, przypominam sobie twórczość rodzeństwa Singerów.

  6. Wow, Aniu jak pięknie zaplatałaś i perfekcyjnie upiekłaś chałkę, cudo
    Chałki to typ ciasta co szczególnie lubię piec , ten rytuał zaplatania mnie relaksuje , ale ekscytuje czy się uda jak chciałam

  7. Chała z masłem i solą….mniam i do tego earl Gray bez cukru

  8. chałkę z maselkiem kocham absolutnie, potrafie zjeść całą 😀

  9. Aniu chałka wzorcowa. Piękna Ci wyszła. Podziwiam 🙂

  10. Ciekawie przeczytać również historię. Pięknie rumiana i ten splot, cały urok chałki. 🙂

  11. Pięknie wygląda, jak malowana! Pierwszy raz widzę chałkę z sezamem.

  12. Proponuje zostawić tylko nazwa „chałka” i usunąć napis „szabatowa”. Chałki na szabat nie mogą zawierać mleka, bo są podawane w piątek obok mięsa. Jednym z najważniejszych zasad kuchni żydowskiej jest niełączenie mleka i mięsa.

    To trochę inny wypiek niż chałka, która my znamy. Nasza ma kruszonkę, jest słodsza.

    Chałka z mlekiem może być pewnie tylko w bardzo nowoczesnej gminie żydowskiej. Jak byłam jednak kiedyś na szabasowej kolacji z nowoczesnej gminie żydowskiej (są dwie w Warszawie), tez przestrzegano jednak zasady rozdziału produktów mlecznych i podczas kolacji w ogóle nie było tego produktu.

    • Aniu, przepis pochodzi z gminy żydowskiej. Zaznaczyłam to. Masło to pochodna mleka i Żydzi je dopuszczają.

  13. Mówiąc o mleku, oczywiście mówię o maśle- bo to pochodna mleka. P.S. Niektórzy dają inny tłuszcz jak olej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail podanego przy rejestracji na stronie http://kuchennymidrzwiami.pl przez Annę Kamińską w celach marketingowych, w tym również w celu marketingu bezpośredniego. Wiem, że w każdej chwili będę mógł wycofać zgodę.