Kiełki warzyw. Jak je uprawiać w słoiku?

 

 

 

Uprawa kiełków to jak posiadanie magicznego, miniaturowego ogrodu w domu, w którym rosną najdoskonalsze, chrupiące, orzeźwiające, miniaturowe warzywa.
Te smaczne superfoods zawierają wartościowe składniki odżywcze. Kiełki zawierają 100 razy więcej enzymów niż inne warzywa, dzięki czemu są łatwiejsze w trawieniu. Mają więcej składników odżywczych niż jakakolwiek inna żywność, w tym więcej witamin, minerałów i przeciwutleniaczy zwalczających raka.

Uprawa kiełków w słoiku to tylko 5 minut dziennie. Jest łatwa, niedroga i niezwykle satysfakcjonująca. Mamy za to chrupiące, orzeźwiające kiełki, pełne składników odżywczych.

 

 

 

1  szklany słoik z szeroką szyjką – wyparzony
2 łyżki organicznych nasion kiełkujących
2 warstwy gazy
1 gumka recepturka

Umieść nasiona w słoiku, przykryj wierzch gazą i zabezpiecz gumką recepturką. Napełnij słoik taką ilością zimnej wody, aby zakryła nasiona, odcedź i powtórz czynność jeszcze kilka razy, aby dokładnie wypłukać nasiona. Napełnij słoik do połowy zimną wodą, a następnie pozostaw na noc (8 do 12 godzin) w temperaturze pokojowej.
Odcedź nasiona i dokładnie je opłucz, a następnie ponownie odsącz. Umieść słoik do góry nogami pod kątem w misce, aby umożliwić drenaż i cyrkulację powietrza przez gazę. Przenieś słoik i miskę do zaciemnionego miejsca. Płucz i osuszaj nasiona 2-3 razy dziennie, uważając, aby nigdy nie wyschły całkowicie. Zaczną kiełkować  – czasami już w pierwszym lub drugim dniu, w zależności od rodzaju nasion, których użyjesz i powinny być gotowe do zbioru w ciągu 5  do 7 dni. Gdy na kiełkach zaczną się rozwijać liście, należy postawić słój w nasłonecznionym miejscu na 1 – 2 dni, aby liście zazieleniły się.
Przełóż kiełki na durszlak lub wirówkę do sałaty i dokładnie opłucz, aby usunąć łupiny i nasiona, które nie wykiełkowały. Odcedź i osusz lub pozostaw do wyschnięcia na blacie, a następnie przechowuj w lodówce w zakrytym pojemniku. Wykorzystaj  kiełki w ciągu 5 do 7 dni do sałatek, kanapek, jako dodatek do zupy lub pizzy. Możliwości są nieograniczone.

6 thoughts on “Kiełki warzyw. Jak je uprawiać w słoiku?

  1. Wędrowki po kuchni

    Kiełki bardzo lubię i często goszczą na moim talerzu, Dobrze, że ich uprawa jest tak prosta

  2. zaczytanamarzycielka8

    Nie wiedziałam, że uprawa kiełek jest taka prosta, Bardzo lubię często kupuje smakują obłędnie 🙂

  3. Świetny pomysł na pewno warto spróbować. Ja bardzo lubię kiełki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail podanego przy rejestracji na stronie http://kuchennymidrzwiami.pl przez Annę Kamińską w celach marketingowych, w tym również w celu marketingu bezpośredniego. Wiem, że w każdej chwili będę mógł wycofać zgodę.